Genç Öğrencinin Ölümü 4 Kişiyi Hayata Bağladı !
01 Nisan 2021

Akhisar Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesi 3. Basamak yoğun bakımda tedavi gören C.S.(19) adlı hastada beyin ölümü gerçekleşmesi ve akabinde hasta yakınlarının organ bağışına izin vermesi; organ bekleyen dört hastaya umut oldu.

            Celal Bayar üniversitesi öğrencisi olan ve okul çıkışı evine doğru giderken 29 Kasım tarihinde Salihli ilçesi sınırları içerinde trafik kazası geçiren C.S.(19) isimli hasta , genel durumunun kötü olması nedeniyle Akhisar Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesi 3. Basamak yoğun bakım ünitesine yatırılarak takip ve tedavisine başlandı. Hasta da yaklaşık bir hafta sonrasında tüm çabalara rağmen beyin ölümü gerçekleştiği anlaşıldı. Beyin ölümü saptanan hastanın  yakınları ile yapılan görüşmeler neticesinde, acılı aile , artık kendi hastaları için yapılacak bir şey olmadığını ancak organ bekleyen başka hastalara umut olabilmek adına bağış yapmaya karar verdiler. Yoğun Bakım Sorumlusu Uzm Dr Hatice ÜNALDI ve Yoğun Bakımlardan sorumlu Başhekim Yardımcısı Uzm Dr Hamza BAMBAL’ın çabalarıyla gerekli prosedürlerin ve koordinasyonların tamamlanmasını takiben 09.12.2018 Pazar günü İzmir’den ve Manisa’dan gelen ekiplerin öncülüğünde, Akhisar Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesi ameliyathane ve yoğun bakım ekiplerinin katılımıyla yapılan operasyonla hastadan alınan böbrekler ve kalp  İzmir’de organ bekleyen hastalara nakledilirken , karaciğer ise Malatya da nakil için bekleyen hastaya  şifa oldu. Ayrıca aynı hastadan alınan kornealar  Manisa’da görme problemi yaşayan bir hastaya yeniden ışık verdi. Hasta yakınları hüzne boğulurken, organ bekleyen hasta ve yakınları ise aldıkları haber ile buruk bir sevinç yaşadı.

Konuyla ilgili bilgisine başvurulan Akhisar Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Op Dr Erol KARACA “ Öncelikle bağışa karar verip, 4 cana yeniden hayat veren kederli  aile yakınlarına,  bu çok değerli ve  zor kararları için şükranlarımı sunuyorum. Duyarlı davranışlarıyla topluma örnek olmalarından dolayı tüm sağlık camiası adına teşekkür ediyorum. Biz sağlık çalışanları olarak hastalarımızın hem sevinçlerini hem de üzüntülerini onlarla beraber yaşıyoruz. Bir yanda genç bir kardeşimizi kaybetmenin acısını yaşarken diğer yandan 4 kişiye umut olmanın buruk gururunu yaşıyoruz. Bu vesileyle emeği geçen başta organ nakil koordinatörlüğümüz olmak üzere tüm personelimize teşekkürlerimi iletiyorum.

Vatandaşlarımızı bu vesileyle organ bağışı yapmaya davet ediyorum” dedi. 

  • 1.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 7.jpg
  • 8.jpg
  • 9.jpg