Hastanemize Uluslararası Dijital Hastane Ödülü Verildi
01 Nisan 2021

Akhisar Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesi , Uluslararası sivil toplum kuruluşu HIMSS (Sağlık Bilgi ve Yönetim Sistemleri Topluluğu) tarafından yapılan değerlendirmede başarılı bulunarak  Stage 6 sertifikasıyla ödüllendirildi.

26 Aralık 2017 günü ; TC. Sağlık Bakanlığı, Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü, Türkiye Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü ve Medipol Üniversitesi işbirliğinde yürütülen dijital hastane değerlendirme çalışmaları kapsamında,  Medipol Üniversitesi temsilcileri tarafından Akhisar Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesine ziyaret yapıldı.

Heyetin ziyaretinde, HIMSS EMRAM (Elektronik Medikal Sağlık Kaydı Adaptasyon Modeli)’a göre, teknolojinin hasta güvenliğine ve sağlık bakım kalitesinin artırılmasına katkısını değerlendirmeye yönelik ölçümler gerçekleştirildi. Bu işlemlerin sonucunda Akhisar Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesi seviye 6 olarak valide edildi.

Konuyla ilgili bilgisine başvurulan Hastane Başhekimi Op Dr Erol Karaca “ Dijital Hastaneler konusunda uluslararası düzeyde akreditasyon sağlayan tek kuruluş olan HIMSS ‘e (Healthcare Information and Management Systems Society – Sağlık Bilgi ve Yönetim Sistemleri Topluluğu) seviye tespiti ve değerlendirilmek üzere başvuru yaptık. Heyet ziyaretinde hastanemiz, dijital ( Bilgi İşlem Sistemi ) uygulamaları çerçevesinde başarılı bulundu ve EMRAM Stage 6 ödülünü aldık. Hastanemiz yönetici ve tüm çalışanlarımıza göstermiş oldukları gayretten dolayı teşekkür ediyorum. Konuyla ilgili bizleri motive edip her türlü desteği sağlayan mülga genel sekreterimiz Uz Dr Ayhan Korkmaz ve genel sekreterlik ekibine ayrıca şükranlarımı sunuyorum.

Hastanemizde uzun süredir devam eden kağıtsız hastane olma çabalarımızı bir ileri aşamaya taşıyarak palyatif bakım servisimizde onam formları dışında kağıt kullanımını kaldırdık. Tüm tanı ve tedavi işlemlerinde dijital sistemler kullanılıyor. Bu konuda en belirgin kazanımımız hastalara hatasız doğru işlem yapmak noktasında öne çıkıyor.Bunun yanı sıra zaman tasarrufu , mali yönden kazanımlardan da söz etmek gerekiyor.

Hekim ve hemşire uygulamalarında bilgi işlem karar destek sistemleri ve rehberler verilen hizmetlerin standartize edilerek sunumunu sağlıyor. Örneğin hastanın bir tetkik sonucu normalin dışındaysa hekim SMS ile uyarılıyor. Hekim bulunduğu her alandan mobil iletişim cihazlarıyla hastalarının tüm işlemlerini takip edip talimatlar verebiliyor. Sertifika üç yıl boyunca geçerli olacak. Bundan sonraki süreçte Palyatif bakım servisindeki kağıtsız hastane uygulamasını tüm servislere yayarak HIMSS seviye 7 olmak için çalışacağız” dedi.

HIMSS (Healthcare Information and Management Systems Society – Sağlık Bilgi ve Yönetim Sistemleri Topluluğu): HIMSS 1961 yılında kurulmuş; Amerika, Avrupa ve Asya’da yapılanmaları bulunan ve kâr amacı gütmeyen bir organizasyondur. Bilgi teknolojilerinin, sağlık hizmetlerinin sunumunda ve geliştirilmesinde en uygun ölçüde kullanımını sağlamayı hedefler. HIMSS, kendine başvuruda bulunan hastanelerin dijital süreçlerini değerlendirerek, geldikleri seviyeyi tespit etmek için dünyaca kabul edilen akreditasyon ve standart modelini (1 ile 7 arası) kullanmakta ve dijital süreçlerini altıncı ve yedinci seviyeye kadar tamamlamış olan hastaneleri ise ödüllendirmektedir.